Какво е емоционална хигиена и как да я развием.

 Точно както практикуваме физическа хигиена, трябва да се научим да практикуваме и развиваме емоционална хигиена.

Емоционалната хигиена е способността да живеете в хармония с емоциите си и да ги държите под контрол. Важно е да се научите да ги разбирате, вместо да ги подтискате или да се опитвате да се отървете от тях. Първата стъпка към емоционалната хигиена е осъзнаването.

Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да увеличите емоционалното си осъзнаване, да разберете произхода на емоциите си и да се научите да ги преживявате правилно:

⚠️ Идентифицирайте емоцията. 

Важно е да проследите момента, в който емоцията се проявява и да се опитате да не се втурвате в нея стремглаво. Поемете дълбоко въздух и си дайте време да наблюдавате състоянието си. Как се чувствате ? Как бихте определили какво ви тревожи сега?

Като идентифицираме и наблюдаваме емоциите си, ние повишаваме нашата осъзнатост и се научаваме да разбираме себе си.

Гневът и раздразнението могат да крият банален страх, а тревожността често възниква от несигурност.

Опознайте емоциите си – как идват при вас, как се изразяват и понякога как се маскират.

⚠️Научете основните тригери. 

Разберете какво е довело до „дърпането на спусъка“. Емоциите не възникват от нищото, те са породени от отношението ви към определени ситуации, събития, хора.

Идентифицирайте основните си тригери, тоест дразнителите, тоест чрез стимулите се запитайте защо реагирате така, така че следващия път да контролирате състоянието си и съзнателно да промените реакцията си към тях.

Например, когато някой е груб с вас, най-често възниква агресия и желание да кажете нещо обидно в отговор. Това е най-честият отключващ фактор за гняв и раздразнение. Ако реагирате на тази ситуация с разрушителна емоция, ще останете само с неприятно усещане след това, а възможно и със самообвинения.

Ще съжалявате, че не сте се сдържали и може би ще „смилате“ ситуацията дълго време, мислейки какво друго обидно бихте могли да кажете в отговор. Това губи време и енергия.

Схема на емоционалното поведение: тригер—емоция—действие.

Научете се да разпознавате тригерите и да променяте разрушителните емоции с положителни, за да се контролирате и да се държите съзнателно. Позитивно претълкуване !

⚠️Бъдете в контакт с тялото.

 Казват, че емоциите често се отразяват на лицето. Но не само. Цялото ни тяло е проводник на емоционалния импулс. Наблюдавайте как се променя дишането, сърдечната честота, напрежението в тялото и чувствителността на кожата.

Емоциите контролират както ума, така и тялото ни, така че възможността да бъдем във връзка с тях е важна стъпка към емоционална стабилност и осъзнатост.

⚠️Правете си почивки. 

След като идентифицирате основните си тригери и емоционалната си реакция към тях, научете се да правите пауза между реакцията и по-нататъшното действие.

Чувствате се ядосани? Не бързайте да го показвате в поведението си. Поемете дълбоко въздух и пребройте до 10. Тази пауза ще ви помогне да се върнете към контролирано и съзнателно състояние и да действате без емоции.

⚠️Практикувайте емоционален контрол.

 За да практикувате емоционална хигиена, трябва да се научите да идентифицирате, приемате и изразявате емоциите правилно.

Способността да държите емоциите под контрол подобрява взаимоотношенията с другите и себе си, а също така ви помага да изразите себе си и да преодолеете депресивните емоционални състояния.

Да се ​​научите да контролирате силни емоции като гняв, ярост, страх, раздразнение изисква време и практика, но повишава способността ни да живеем живота си осъзнато и качествено, без да хабим енергия, да бъдем по-търпеливи и прощаващи към себе си и другите. Освобождавайки се от разрушителните емоции и заменяйки ги с положителни, ние започваме да живеем по-свободно и пълноценно, а енергията преди инвестирана в разрушителни направления бива пренасочена към креативни такива.