
Как се формира никотинова зависимост.
Физиологични и неврологични фактори :
Основният аргумент на производителите и феновете на електронните цигари е възможността за постепенен отказ от никотина и защита от особено вредни продукти от горенето, които неизбежно се появяват при пушенето на обикновени цигари.
Но дали вейповете и нагряващите системи наистина ви помагат да спрете да пушите?
Никотинът е невротропна отрова. Произвежда се в листата и стъблата на тютюна за защита от насекоми – въздейства върху никотиновите холинергични рецептори и ускорява предаването на нервните импулси. Резултатът е тежки конвулсии и смърт.
Но, хората сме топлокръвни същества с много по-сложна нервна система. Дозите никотин, които убиват насекомите, са относително безопасни за нас – не се гърчим в конвулсии и не умираме.
Но, веществото, все пак, ни влияе. По своята химическа структура и действие никотинът е подобен на невротрансмитера ацетилхолин, „естествено“ вещество, произвеждано от нашия мозък.
Ацетилхолинът е един от ключовите невротрансмитери на нашата нервна система; нервно-мускулното предаване и производството на други важни хормони, включително „хормоните на удоволствието“ допамин и серотонин, зависят от него.
Когато пушим никотин – независимо дали в обикновена цигара или електронна – веществото действа върху ацетилхолиновите рецептори. Какво се случва :
1. Парасимпатиковата нервна система се активира.
2. Учестява се пулсът, повишава се кръвното налягане, стимулира се работата на стомаха и червата.
3. Мускулният тонус се повишава.
4. Активно се произвеждат „хормони на удоволствието“. На първо място, това е допаминът – той влияе на когнитивните процеси в мозъка, така че пушенето помага да се концентрирате по-добре на работа. Активира се и производството на серотонин – този хормон е свързан с нашата устойчивост на стрес.
Но, не е толкова просто. Никотинът буквално „хаква“ мозъка и тялото не харесва това – в края на краищата нашето състояние се отклонява от „нормата“, балансът на ключови вещества, които регулират функционирането на нервната система, и хомеостазата са нарушени . Мозъкът се опитва да реши проблема – увеличава броя на ацетилхолиновите рецептори и намалява тяхната чувствителност, намалява производството на ацетилхолин, допамин и серотонин.
⚠️ Ето как се формира зависимостта!!!
Нашето „естествено“ производство на хормони вече не е достатъчно, има твърде много приемащи рецептори и те са станали по-малко чувствителни. Сега, без никотин, ни е по-трудно да се справяме със стреса, да мислим и да се концентрираме и да се наслаждаваме.
И всеки път имате нужда от все повече и повече тютюн…….
Психологически фактори :
Защо предпочитаме да пушим ? Реално има само няколко психологически причини и те са :
1. Корегулация и приобщаване. Когато някой пуши – ние се чувстваме длъжни да се приобищим, за да не се чувстваме аутсайдери.
2. Запълване на времето. Мислим, че по този начин, то тече по-бързо.
3. Стереотипи. Скоро след възникването на зависимостта , пушим просто , защото така е прието : с кафе, след хранене, при стрес…. 4. Успокоително. Погрешно мислим , че никотинът ни успокоява.