Един мъж, минавайки покрай една къща, видял възрастна жена в люлеещ се стол, до нея старец, който също се люлее на такъв стол и чете вестник, а между тях куче лежи на верандата и скимти, сякаш от болка. Естествено, инавайки оттам, този човек се зачудил защо кучето скимти.
На следващия ден той отново минавал покрай тази къща. Той видял възрастната двойка, отново, в люлеещите се столове и кучето, което лежало между тях и издавало същия тъжен звук. Озадаченият мъж си обещал, че ако утре кучето заскимти, ще попита възрастната двойка за това.
На третия ден, за негово нещастие, видял същата картина : старицата се люлеела на стола, старецът четял вестник, а кучето жално скимтяло на неговото си място.
Не издържал повече и попитал :
– Извинете, госпожо — обърнал се той към възрастната жена – какво става с вашето куче? –
– С нея? – уточнила жената – Сигурно лежи върху камък или треска от верандата.
Объркан от отговора й, мъжът попитал:
– Ако тя лежи така и я боли, защо просто не стане?
Старата дама се усмихнала и казала с приятелски и нежен глас:
– Значи, скъпи мой, тя изпитва единствено болка, за да хленчи, но не достатъчно, за да помръдне.
––––-
Винаги, за да настъпи качествено развитие в ситуацията / отнася се особено силно и за емоциите /, е необходимо да има количествени натрупвания. Когато личността е неосъзната за нуждите си, то негативните натрупвания е необходимо да се акумулират , за да накарат тази личност да предприеме някакви действия по промяна. Затова и не трябва да се самобичуваме с мисли от типа „ дълго търпях „ и „ ако знаех…. „ , а да го приемем като необходим опит довел до качествени изменения за по-добро.