Какво е Аудио-Визуално Увличане (АВУ) на мозъчните вълни ?

Аудио – визуалното увличане (АВУ) на мозъчните вълни е научно изследван метод за плавно и сигурно модулиране ( промяна ) на био-електрическата активност на мозъка в посока  насърчаване състояния на дълбока релаксация или активация и концентрация на вниманието с терапевтични или тренировъчни  цели .

За постигане на тези състояния АВУ използва невро-регулиращи електронни системи , по-популярно познати като майнд машини, които генерират меки светлинни пулсации през очила с вградени светодиоди  и ритмични тонове през слушалки.

След кратък период от време мозъкът реагира на пулсациите и се синхронизира с честотата им – така активността на мозъка може да се успокои или ускори без усилия от страна на трениращия / пациента.  Действието на майнд машините се базира на неврофизиологични принципи, които са много близки с теорията на по-познатия и у нас метод на невротренинг ( ЕЕГ-биофийдбек , неврофийдбек , биологична обратна връзка за електрическата активност на мозъка чрез електроенцефалограф( ЕЕГ)) . За разлика от него майнд машините могат да се употребяват и у дома от непрофесионалисти като постигнатите резултати са подобни , но със значително по-ниски разходи за потребителя.

Терминът „увличане” е въведен през 1666г. от холандския физик Кристиан Хюйгенс , изобретателят на часовника с махало. Хюйгенс въвежда концепцията за увличането след като забелязва , че два часовника  синхронизират ритмично люшкането на махалата си , ако са закрепени на обща плоскост. С увличане той обозначава процеса на ритмично синхронизиране режима на работа на две циклично работещи системи , които са свързани.

В природата съществува универсална тенденция към ритмично синхронизиране или увличане . Удрянето на „Ла” камертон ще причини вибриране на стоящ наблизо друг „Ла” камертон. Жени , живеещи заедно или наблизо от дълго време имат тенденцията да синхронизират месечните си  цикли с течение на времето. Стари часовници с махала , поставени в една и съща стая имат тенденцията да синхронизират люшкането на махалата си в синхрон с най-голямото или доминиращо махало. Тълпи от хора на концерт ще пляскат с ръцете си в унисон с ритъма на музиката. Хора , стоящи близо един до друг , ще започнат да синхронизират ритъма на дишането си. Това са все примери на увличане – мощен и универсален природен феномен.

Промяна на мозъчните ритми с пулсиращи светлина и звук

Мозъкът на човека също има тенденцията да следва ритъм. Mозъкът изпълнява всички свои функции като произвежда електрически заряди. Невроните ( нервните клетки ) са основни съставни елементи на човешкия мозъка. Комуникацията или предаването на нервните импулси между невроните и между тях и мускулните клетки е електро-химичен процес , в който участват химически вещества – „посланици” , наречени невротрансмитери или невромедиатори .

Електрическите сигнали в невроните не се пренасят по същия начин , по който пътуват сигналите в електрическите кабели , нито пък невроните имат външен източник на ток , който ги „захранва”. Вместо това всеки неврон създава свой собствен електрически заряд. Всеки път , когато един от тези електрически сигнали достигне края на неврона , се освобождават невротрансмитери , които „съобщават” на съседните неврони да създадат техни собствени електрически заряди.

Милиони неврони, произвеждащи електрически заряди в унисон, създават различни ритми, познати като модели на мозъчните електромагнитни вълни. Тези ритми могат да се наблюдават и измерват  чрез електроенцефалограф (ЕЕГ). ЕЕГ апаратите, с които разполага всеки неврологичен кабинет, записват и измерват електрическата активност на голямо количество неврони, работещи в синхрон. Мозъчните вълни обичайно се групират в 4 различни категории съобразно честотата им ( броя пулсации или осцилации за 1 секунда , измервани в Херци –  Hz) : Бета, Алфа, Тета и Делта.

Всяка една от тези категории честоти съответства на специфичен тип активност на кората на мозъка и състояние на съзнанието като будно активно и фокусирано внимание ; спокойно пасивно внимание ; релаксация ; сънуване ; или дълбок сън без сънища.

Електрическата активност ( ЕЕГ) на нашите мозъци е ритмична и се обозначава като упоменатите по-горе „мозъчни вълни” . Когато слушаме музика с бърз ритъм , има тенденция да се увеличават амплитудите на мозъчните ни вълни с по-голяма честота – опростено казано мозъчните ни вълни се ускоряват – вниманието ни се концентрира , ние се възбуждаме и енергетизираме. Когато слушаме музика с бавен ритъм мозъчните ни вълни се забавят – ние се отпускаме , а някои дори могат да заспят.

Известно е също така , че ритмично проблясваща светлина може да променя и влияе значително на честотата и амплитудите на мозъчните вълни. Например хипнотичният и релаксиращ ефект от огъня в камината идва не толкова от топлината , колкото от трепкането на пламъците по ритмично повтарящ се начин.

Наблюдаването на ритмично появяващите се светлинни отражения на слънчевата светлина от морските вълни неимоверно бързо води до успокояване и релаксация при мнозинството хора. Карането нощно време по магистрала с около 100 км/час може да доведе до разсейване и транс в шофъора , защото светлинните отражения от осевата линия се появяват срещу очите му с честота от 5-6 повторения в секунда , което увеличава амплитудата на тета мозъчните вълни , асоциирани със състояния на сън със сънища , дълбока медитация или транс.

Увличане на мозъчните електромагнитни вълни или „ синхронизация на мозъчните вълни” е всяка практика , която цели да синхронизира честотата на мозъчните вълни с периодични ритмично повтарящи се стимули ( звукови , визуални , тактилни ) . Честотата на стимулите ( броя пулсации за 1 секунда) е подбрана по такъв начин , че съответства на честотата на мозъчните вълни , генерирани при определено състояние на активност на мозъка. По този начин сетивна стимулация със строго подбрана честота може да насърчи промяна на активността на мозъка към точно определени състояния – различна по дълбочина релаксация , сън , активация , енергетизиране или концентриране на вниманието.

Обичайно вградените програми на професионално изпълненото оборудване за  аудио-визуално увличане на мозъчните вълни се създават от специалисти с подготовка по неврофизиология , ЕЕГ , неврология или неврофийдбек.

Неврофийдбек терапевтите се възползват от естествения феномен на увличане на мозъчните вълни с повтаряща се светлинно-звукова стимулация поради потенциала му да променя амплитудите и моделите на мозъчните вълни.

Какво прави аудио-визуалното увличане на мозъчните вълни ?

Мозъците ни произвеждат мозъчни вълни , категоризирани в 4 състояния на активност : бета, алфа , тета и делта. Здравият мозък ще произвежда подходящите за дадена ситуация мозъчни вълни.

Например , когато човек спи добре и дълбоко , мозъкът му нормално произвежда голямо количество делта вълни ( с честота 1-4 Hz) и относително малки количества от по-високите тета , алфа и бета вълни , което лесно се установява с ЕЕГ апарат. От друга страна по време на будно състояние , нормалният мозък произвежда предимно бета и алфа вълни с по-малко активност в тета диапазона и още по-малко в делта диапазона.

По подобен начин , когато нормален здрав възрастен стои спокойно в будно и релаксирано състояние или медитира , мозъкът му ще показва значително увеличение в алфа активността ( между 8 и 12 Hz) и известна тета активност ( 4-7 Hz) , но относително малка активност в делта или бета диапазона. От друга страна мозъкът на

човек , който е концентриран и е умствено активен , ще показва увеличени нива на електрическа активност в бета диапазона на мозъчни вълни.

Мозъкът , стреса , дисфункционалните разстройства и мозъчните вълни 

Всякакъв тип умствени дейности включва определен елемент на възбуда , която показва доколко мозъкът е буден / „събуден” или в състояние на внимание. Степента на възбуденост на мозъка ( на кората ) драматично влияе върху това доколко добре може да бъде изпълнена дадена функция.

Поради стрес , дисбаланси в мозъчните невротрансмитери , генетични фактори , мозъчни травми и увреждания или други травми , мозъкът може да произвежда прекомерно много или недостатъчно от дадена категория мозъчни вълни за съответните активности.

Например , много хора , които имат трудности да заспят и/или изпитват няколкократни събуждания през нощта, често не произвеждат достатъчно нискочестотна активност в делта диапазона ( 1-4 Hz) на мозъчните вълни по време на лягане и когато успеят да заспят изпитват чести изблици на активност в алфа диапазона ( 8-12 Hz) , което ги пробужда – проблем , познат като „разстройство на съня с натрапчива алфа”. 

Друг чест проблем се наблюдава , когато мозъкът хронично произвежда прекалено много активност в бета диапазона ( 20-30 Hz) и човек се чувства постоянно тревожен , напрегнат , свръхбдителен и просто не може да се отпусне.

Друг проблем се наблюдава при хора с разстройство и дефицит на вниманието ( ADD / ADHD ) . При тези хора се произвежда прекалено много активност в тета диапазона ( 4-8 Hz) във фронталните зони на мозъка , особено когато те се опитват да извършват умствени дейности като четене. Почти е невъзможно да се фокусира вниманието, ако мозъкът произвежда изобилно алфа или тета вълни.

Всички тези проблемни състояния могат да бъдат подпомогнати с аудио-визуално увличане (АВУ) на мозъчните вълни.

При човек , който не може да спи през нощта АВУ може да се използва , за да стимулира мозъка в по-ниските честотни диапазони , за да се насърчи производството на мозъчни вълни , генерирани при релаксация и сън. 

За човека с тревожност и свръхбдителност АВУ може да се използва , за да стимулира увеличение на активността в алфа и тета диапазона на мозъчните вълни , което ще предизвика чувство на успокоение и опускане.

По подобен начин може да бъде третирано разстройството с дефицит на внимание (ADD / ADHD ) като се стимулира увеличение на мозъчната активност в ниския бета диапазон между 12 и 16 Hz , която се свързва със състояние на спокойно внимание.

Подобрения в разстройства на настроението като депресия и сезонно афективно разстройство могат да бъдат получени чрез АВУ стимулация в ниския и среден бета диапазон ( 12 – 20 Hz) .

Какви проблемни състояния могат да се третират с аудио-визуално увличане (АВУ) на мозъчните вълни ?

Бързо нарастват клиничните и научните изследвания  , както и отзивите от пациенти  , подкрепящи приложението на АВУ при следните разстройства :

Тревожност

Депресия

Сезонно Афективно Разстройство

Разстройство с дефицит на внимание с/без хиперактивност ( ADD/ADHD)

Някои от формите на безсъние

Посттравматично стресово разстройство

Хронични болки

Като част от програма за възстановяване от химически зависимости

Фибромиалгия

Упадък на когнитивните функции при възрастни хора

Аутизъм

Разстройство на циркадните ритми ( jet lag syndrome)

Хронична умора

АВУ е особено ефективно за повечето хора като средство за насърчаване на дълбока релаксация и освобождаване от стреса.

АВУ може да е ползотворна самостоятелна терапевтична интервенция за много разстройства на здравето и може да произведе промени при много състояния само след няколко сесии. АВУ също така често се ползва от терапевтите в комбинация с други терапии – фармакологична , ЕЕГ- неврофийдбек , кранио – електростимулация ( CES ) , транскраниална магнитна стимулация на мозъка . Също така често се комбинира успешно с психотерапия.

Някои изследователи на АВУ наричат АВУ устройствата инструменти за модулиране ( промяна ) нивата на невро-хормоните и невротрансмитерите . Съществуват научни изследвания , които потвърждават увеличението нивата на серотонина , ендорфините и норадреналина  ( в малка степен ) вследствие на аудио-

визуалното увличане на мозъчните вълни. Тези невротрансмитери играят важна роля в много физиологични процеси и са свързани с регулацията на циклите на бодърстване –сън ,  нивото на енергията , възприятието за болка , доброто настроение и самочувствие.

Много психофармакологични препарати ( антидепресанти) целят промяна в нивата на тези невротрансмитери. С въздействието на АВУ върху нивата на невротрансмитерите не е изненадващо , че АВУ може да е ефективна алтернатива на психоактивните лекарства без рискове от негативни странични ефекти за здравето.

Какви са усещанията по време на и след сесия с аудио-визуално увличане ( АВУ ) на мозъчните вълни ?

АВУ може да се провежда навсякъде и обичайно човек ляга на легло или сяда в удобно кресло , разположени в тиха и затъмнена стая. Очите са затворени , на главата се поставят специални очила с вградени светодиоди , които излъчват меки светлинни пулсации. Светлината , която излъчват се възприема през затворените клепачи като разпръснати модели от движеща се светлина . Някои хора виждат оптични илюзии с различни цветове и конфигурации. През слушалките се чуват периодично повтарящи се тонове , синхронизирани с честотата на светлинните пулсации. Интензивността на осветяване и озвучаване може да се регулира на комфортно ниво.

Сесиите траят обичайно между 20 и 30 минути. Повечето хора след АВУ сесия се чувстват релаксирани , заземени и с будно спокойно внимание. Позитивни промени се усещат обичайно след 1 до 3 сесии и включват подобрения в умствената яснота , повишено настроение , по-добра концентрация , будност на вниманието и енергичност , чувство на умиротворение , подобрения в съня.

Какви са доказателствата за ефективността на АВУ ?

Методът за промяна на активността на мозъка чрез повтаряща се светлинно-звукова стимулация е известен още от 1934 г. , но едва с развитието и достъпността на микроелектрониката излиза извън университетските лаборатории и става по-достъпен и популярен от 90-те години на 20 век.

Изследванията на АВУ датират от 1950 г. , но едва през последните две десетилетия АВУ се развива като клинично средство за третиране на проблемни състояния , свързани с мозъчни дисфункции. Въпреки че все още съществува недостиг от широкообхватни контролирани изследвания върху АВУ , буквално има стотици клинични доклади в професионалните списания , които показват , че АВУ има значителен потенциал при третирането на депресия и тревожност , сезонно афективно разстройство , безсъние , хронични болки и дефицит на внимание (  ADD / ADHD ) .

Също така има изследвания , позитивно подкрепящи приложението на АВУ като инструмент за управление на стреса и релаксация , както и за облекчение при хронични болки. Клинично АВУ е било използвано много успешно за насърчаване на дълбока релаксация и индуциране на хипнотичен транс. Има доказателства , посочващи , че АВУ може да се използва за „изостряне” на когнитивнте функции при възрастни хора , показващи ранни признаци на възрастова деменция.