Топ 6 навика, които пречат на психическото здраве.

1️⃣ Външна ориентация – Един от най-мощните фактори за психичното здраве е самочувствието.

Нашето самочувствие – нашето възприятие за себе си – зависи до голяма степен от това какъв тип психологическа ориентация или референция имаме. Показва върху какво се фокусираме, когато взимаме решения и се оценяваме.

2️⃣ Перфекционизъм – Желанието за съвършенство във всичко може и да е добре само по себе си, но когато е в някакви норми и допуска отклонения биз това да води до негативни емоции и фрустрация.

Например здравословният перфекционизъм прави човек ценен актив на работа и у дома – хората около него знаят, че той определено ще изпълни всяка задача „максимално добре“.

Патологичният вариант, обаче е : Перфекционизмът се основава на завишени, нереалистични очаквания към себе си. Перфекционистът постоянно попада в капан: всеки път резултатът се оказва недостатъчен и всеки нов проект е по-труден за завършване, защото поради завишени очаквания човек е преследван от „провали“.

3️⃣ Пристрастяване към социални медии и новини – Прекомерното пристрастяване към социалните медии и новинарските медии не само отнема ценното ви време, но и вреди на психиката ви. Води до перманентна и латентна тревожност и до прегряване на нервната система.

4️⃣ Съжаления – Грешките наистина трябва да се помнят и анализират….

Но, не трябва да се бърка „работата върху грешките“ с „празните съжаления и самообвинения“. Първият ва.иант ни прави по-добри, помага ни да растем и да се развиваме. Последните просто ни правят по-тъжни и тревожни. Депресивни…

Струва си да запомните: нашата нервна система не вижда разликата между реална ситуация и спомен. Всеки път, когато „опресняваме паметта си“ за моменти на тъга или срам, ние преживяваме отново цялата гама от негативни емоции, сякаш това се случва с нас в момента. Това важи и за гнева….с всичките хормонални последствия.

5️⃣ Подтискане на емоциите – Обществото ни диктува своите правила: отрицателните емоции не могат да бъдат изразявани. Ако сте тъжни, тревожни, наранени, ядосани и раздразнени, трябва да скриете всичко това, в противен случай ще станете уязвими или непривлекателни. Глупости….и автоагресия !

Основното е, че подтискайки емоциите, не се научаваме да ги разбираме и анализираме. Ние не търсим причините за това състояние и не се опитваме да променим обстоятелствата, поради които те възникват, а само замитаме емоциите и причините под “ килима“.

6️⃣ Пренебрегване на физическото здраве – Психичното ни здраве зависи не само от начина ни на мислене и поведение, но и от физическото ни , соматично, състояние.

В същото време не трябва да забравяме, че прекомерните спортни натоварвания, напротив, могат да бъдат вредни. 

Вече писах за последствията от пристрастяването към фитнеса. Ето защо е по-добре да изберете общи физически спортни комплекси за подобряване на здравето и да правите упражнения не повече от 4-5 пъти седмично.